KANKA POLİS OYUNCAKHANESİNİN FAALİYETLERİ
 
 
 
Oyucakhanenin çocuklara uygun, işlevsel hale getirilmesi için proje ekibince yapılan plan ve düzenleme doğrultusunda onarım, elektrik, sıhhi tesisat vb. tadilat projeleri için Bayındırlık Müdürlüğü mimar ve mühendisleri ile irtibata geçilerek gerekli keşif yaptırılmış olup 1 aylık tadilat sürecinden sonra Vali yolundaki 2 katlı oyuncakhanemiz kullanıma uygun hale getirilmiştir.
 
Kanka Oyuncakhanesi Projesi kapsamında açılan Çocuk Evi/Merkezi 2011 Mayıs ayında faaliyete başlamıştır. Yaklaşık 500 metre kare oyun alanına kurulmuştur. 308 çeşit yaklaşık 1200 adet oyuncak bulunmaktadır. Oyuncakhanede yer alank oyuncaklar tamamen uzmanların görüşleri alınarak tespit edilmiştir. Tüm oyuncaklar, zekâ gelişimi, dil gelişimi,  hareket gelişimi, sosyal-duygusal gelişimi destekleyecek oyuncaklardır. Oyuncakhanede Iğdır’da ilk kez çocukların oynayabileceği X-BOX oyunu ve resim yapabileceği kum boyama Standı bulunmaktadır.
 
Oyuncakhane personeli SODES çalışma esaslarına uygun olarak İŞKUR’ a başvuran kişilerden seçilmiş olup, çalışacak personele ve proje ekibine Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Yard.Doç.Dr. Sibel SÖNMEZ ve Yard.Doç.Dr. Nilay DEREOBALI tarafından oyuncakhane ile ilgili gerekli tüm konularda eğitim verilmiştir.
 
Kütüphaneden üyelik statüsünde yararlanan çocukların ailelerine rehberlik verilmesi ve çocukların gelişimlerinin takibi gibi konularda hafta içi öğleden sonraları dönüşümlü olarak görev alacak rehber öğretmenler belirlenmiştir. Üyelik ve barkot okuyucu bilgisayar program yazılımları oyuncakhane için geliştirilmiş olup işleyişin daha verimli ve sistematik bir şekilde sürmesi sağlanmıştır.
 
Oyuncakhane çocuklara, ailelerine ve öğretmenlerine yönelik hizmet sunmak üzere hazırlanmıştır. Çocukların yararlanabileceği eğitim araçlarının ve oyuncakların bulunduğu bir kaynak merkezidir. Çocuklar, aileleri ve öğretmenler bu hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler. Öğretmenler sınıflarında ders materyali olarak kullanabilecekleri eğitsel araçları ödünç alabilmekte, çocuklar zihinsel, dil, sosyal ve psikomotor gelişimleri yönünden rehber öğretmenler tarafından değerlendirilerek gerektiğinde uygun kuruluşlara yönlendirilmektedirler. Trafik saatlerinde çocuklar için trafik ve güvenlik eğitimi de verilmektedir. Belirli zamanlarda ağız diş sağlığı, beslenme, disiplin gibi çeşitli konularda aile eğitimleri düzenlenmektedir. 3– 12 yaş çocukları için oyuncakların yanında 186 çeşit eğitici kitap bulunmaktadır.
 
Çocuklar ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda gelişimlerini destekleyecek oyuncaklarla sosyal bir ortam içerisinde oyun oynayabilmektedirler.
 
Proje faaliyetlerimiz kapsamında oyuncakhane tanıtımlarının da yapıldığı “Oyuncakhane Balon Şenliği” düzenlenmiştir. Üç gün süren şenlik kapsamında; ilk gün, balondan kortej oluşturularak kenar mahalle okullarına gidilmiş ve toplam 8 okulda balon, palyaço ve illüzyon gösterileri ile çeşitli hediyeler dağıtılmıştır. İkinci gün, İl Merkezinde çocuklara yönelik büyük bir şenlik düzenlenmiş, yapılan sahne şovları ve düzenlenen yarışmalarla gün boyunca çocuklara hediyeler dağıtılmıştır. Son gün ilimize bağlı Tuzluca ve Aralık İlçelerine gidilerek buralarda da çocuklara yönelik balon ve illüzyon gösterileri yapılmış ve hediyeler dağıtılmıştır.
 
Kanka Polis Oyuncakhanesine aileler çocuklarını bireysel olarak getirebildikleri gibi okullar ve diğer eğitim kurumları ise öğretmenlerinin eşliğinde öğrencilerini grup halinde Oyuncakhaneye getirebilmektedirler. Oyuncakhaneden yararlanmak ve ödünç oyuncak almak isteyenler için üyelik sistemi oluşturulmuş olup önceden randevu almaları gerekmektedir. Üye olanlar 7 gün için oyuncakları ödünç alabilmekte ve oynadıktan sonra geri getirerek bir başka oyuncağı ödünç alabilmektedirler.
 
Projemizin ilk yılında 600 üye çocuk kaydı yapılmış ve 10.000 çocuğa ulaşılmıştır.
 
            2011 yılı proje dönemimiz Vali Yolu Caddesinde bulunan hizmet binamızda tamamlandıktan sonra 2012 yılında kabul edilen projemizin devamında bakanlıkça yapılan bütçe revizesi nedeniyle yer değişikliği yapılması bir kamu binasına taşınma ihtiyacı doğmuştur. Yeni alan olarak Konaklı Mahallesi Toki Konutları Şehit Öğretmen Şevki Akgün İlkokulu Binasına taşınılmıştır.
 
Yeni taşınılan yerin oyuncakhanemizin çocuk evi/merkezine uygun hale getirilmesi konusunda proje ekibimizce yeniden çalışmalar ve planlamalar yapılmıştır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile mimar ve mühendislerinde görüşleri alınarak tadilat yaptırılmış ve faaliyete hazır hale getirilmiştir.
 
3-6 yaş ve 7-12 yaş aralığında bulunan çocuklarımız ayrı ayrı alanlarda yaşlarına uygun oyuncaklarla oynamakta ve eğitim almaktadırlar.  Haftanın 6 günü, günde 1 saat 15 dk’lık seanslar olmak üzere toplam 4 seans olup, sabah 08:00 da başlayıp akşam 17:00’da sona ermektedir. Bir seans için en fazla 40 öğrenci randevu alabilmektedir. Oyuncakhanede 1 tane çocuklardan sorumlu görevli, 1 tane temizlik görevlisi ve ailelere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermek için dönüşümlü çalışan 1 rehber öğretmen görev yapmaktadır.
 
2012 Yılı proje dönemimizde Iğdır İl Merkezi yanısıra tüm ilçe ve köylerdeki çocuklarımıza ulaşmak için servis aracı kiralanmıştır. Servis aracı ile köy ve ilçe okullarından çocuklar oyuncakhaneye getirilmektedir.
 
Kanka Polis Oyuncakhanesi Projemiz ile Emniyet Müdürlüğümüz ÇOGEP Projeleri ortaklığı ile Kanka Polisi ‘’Kahraman Kanka Zalim Krala Karşı’’ İsimli balon tiyatrosu düzenlenmiş ve 10.000 çocuğa 1 hafta süre ile tiyatro gösterimi yapılmıştır. Çocuklara hediyeler ve oyuncakhanemizin tanıtım CD’leri dağıtılmıştır.
 
Kanka Polis Oyuncakhanemizde ayrıca Çocuklara eğitici filmler izletilmekte, rehber öğretmenlerimizce aile ve çocuklarımıza yönelik eğitimler verilmektedir. (Çocuk Gelişimi, Öfke Kontrolü, Aile Eğitimi, Cinsel İstismar, İyi ve Kötü Dokunma Vb.) 2012-2013 yılı proje dönemimizde 900 üye çocuk ve 10.000 çocuğa ulaşılmıştır.
 
            2013-2014 yılı proje başvuru döneminde de projemizin devamı İl Valiliğimiz ve Bakanlıkça tekrar uygun görülmüş ve 110.000,700 TL bütçe belirlenmiştir.
            Projemiz faaliyetlerine tüm hızıyla devam edilmektedir.